Odkrywam program Notatnik

Czasami używam programu Microsoft? Notatnik, do szybkiego zapisania kawałka tekstu albo do policzenia znaków. Od jakiegoś czasu męczyła mnie pewna rzecz. Mianowicie czasami opcja Widok | Pasek stanu jest niedostępna (wyszarzona, grayed, disabled), a czasami jest dostępna. Oczywiście zazwyczaj była niedostępna wtedy, gdy chciałem sprawdzić, jaką długość ma linia tekstu, do czego pasek stanu był mi niezbędny.

Dzisiaj nie wytrzymałem, stwierdziłem, że problem rozwiążę. Zacząłem przeszukiwania internetu i znalazłem nawet rozwiązanie polegające na usunięciu odpowiedniej gałęzi w rejestrze systemowym. Po jakimś czasie wpadłem jednak na mało logiczny pomysł, że może opcja Pasek stanu powiązana jest z opcją Zawijanie wierszy. Strzał w dziesiątkę… sprawdźcie sami…

Przy okazji odkryłem inną zaawansowaną funkcję Notatnika, F5 wstawia obecną datę plus godzinę do treści! Jak to ktoś kiedyś powiedział, aż dziw, że taki edytor tekstu dołączany jest do systemu za darmo.

Aż poradę napisałem:
Nieaktywna opcja Pasek stanu w Notatniku

6 thoughts on “Odkrywam program Notatnik


  1. hmm… i tu jeszcze jedna ciekawostka. Tworząc plik tekstowy przy użyciu tytułowego Notatnika i wpisując na początku pliku “.LOG” po każdym otwarciu pliku pojawi nam się aktualna data. Przydatne i na dodatek można skutecznie ze zwykłego notatnika utworzyć kombajn tekstowy :)

  2. To i ja się dopiszę. Przez przypadek odkryłem, że notepad otwiera pliki z serwerów webowych? Wystarczy otworzyć plik o nazwie “http://www.outlook.pl/blog/odkrywam-program-notatnik/26” aby się o tym przekonać.

  3. W Vista HP jest chyba jakaś wersja SP1 notepad.exe już ;) bo pod moim systemem opcja nie jest już powiązana. ;)

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Administratorem Twoich danych osobowych jest CodeTwo sp. z o.o. sp. k.
Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności.