Polacy nie lubią Internet Explorer’a? (episode 2)

Kilka miesięcy temu przeglądałem statystyki odwiedzin naszych stron internetowych www.codetwo.pl i www.codetwo.com pod kątem przeglądarek internetowych wykorzystywanych przez użytkowników. Obserwację są o tyle ciekawe, że pierwsza ze stron odwiedzana jest wyłącznie przez użytkowników z Polski, a druga – przez “resztę świata”, głównie kraje anglojęzyczne. Z obserwacji wynika, że pomiędzy tymi dwoma grupami istnieje duża dysproporcja co do najpopularniejszych przeglądarek – Polacy w porównaniu z innymi nacjami nie korzystają tak chętnie z Internet Explorer’a.

Od ostatniego sprawdzania statystyk minęło trochę czasu, a w świecie przeglądarek wystąpiły dwa poważne,a nawet bardzo poważne wydarzenia: opublikowano finalną wersję FireFox 3.0 oraz na rynek wkroczyła zupełnie nowa przeglądarka Chrome ze stajni potentata internetowego Google. Jak te dwa wydarzenia wpłynęły na “internautów” (a przynajmniej “internautów” odwiedzających nasze strony)? Otóż nijak. Na świecie dalej 71% używa Internet Explorer’a (poprzednio 74%), a 24 % FireFox’a (poprzednio również 24%). W Polsce Internet Explorer używany jest przez 46% a FireFox przez 43%, Opera przez 9,7% (prawie identycznie jak kilka miesięcy temu). Różnica jest tylko taka, że 3/4 użytkowników FireFox’a 2.0 przesiadło się na FireFox’a 3.0.

A gdzie jest Chrome? Na świecie używa go 1,1% populacji internetowej, w Polsce 0,78% – czyli śladowe ilości. Albo Google dołączył do ciemnej strony mocy, albo jeszcze użytkownicy nie zdążyli się do niego przekonać?

4 thoughts on “Polacy nie lubią Internet Explorer’a? (episode 2)


  1. Może silna pozycja Firefoxa w Polsce wynika z tego, że mamy prymitywny rynek reklamy internetowej (99,99% to wielkie expandery, popundery, billboardy, dodatkowo nierzadko z dźwiękiem) i bez opcji adblock nie da się spokojnie korzystać z internetu?

  2. Wyjaśnienie: adblock to taki plugin do Firefox-a umożliwiający korzystanie z internetu w opji ‘ad free’ ;)

  3. działa średnio bo czasmi tak blokuje ,że trzeba odświeżyć stronę aby kliknąć w link – nie spotkałem się jeszcze z tym w FF który nie ma adblocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Administratorem Twoich danych osobowych jest CodeTwo sp. z o.o. sp. k.
Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności.