Bezpośrednia migracja z Exchange 2003 do Exchange 2013

Koniec wsparcia technicznego dla Microsoft Exchange Server 2003 zbliża się wielkimi krokami. Firma Microsoft ogłosiła, że 8 kwietnia 2014 zakończy wydawanie poprawek dla tego produktu, a uzyskanie ewentualnej pomocy w razie problemów będzie możliwe jedynie za pośrednictwem społeczności na forach lub na zasadzie dodatkowo płatnej usługi. Co to oznacza dla firm, w których Exchange 2003 oraz powiązane z nim produkty, np. Office 2003 lub Windows XP są nadal używane?

Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa z tym związane, oraz brak kompatybilności starych platform z niektórymi nowoczesnymi usługami udostępnianymi w chmurze, może okazać się, że rok 2014 upłynie pod znakiem upgradów i migracji do nowszych systemów operacyjnych oraz powiązanych z nimi produktów, w tym Exchange 2013. W tym wpisie skupimy się zatem na trudnościach, które administrator może napotkać w trakcie migracji z Exchange 2003 do wersji 2013 oraz możliwych sposobach ich rozwiązywania.

Upgrade do Exchange 2013 – możliwe ścieżki migracji

Migracja do Exchange 2013 w wielu przypadkach okazać się może trudniejsza niż początkowo mogłoby się to wydawać. Podstawowe problemy, które możemy napotkać związane są z ograniczeniami w zakresie koegzystencji Exchange 2013 z Exchange 2003, która na tą chwilę nie jest możliwa. Chcąc przenieść dane użytkowników pomiędzy tymi platformami obecnie do dyspozycji mamy dwie podstawowe ścieżki:

 • Migracja składającą się z dwóch kroków, tzw. „double-hop migration”, polegającą na pośrednim upgradzie do Exchange 2010, a następnie przeniesienie skrzynek do Exchange 2013.
 • Migrację skrzynek pomiędzy dwoma lasami Active Directory, tzw. „cross-forest migration”, która może być przeprowadzona przy użyciu zewnętrznego oprogramowania, np. programu CodeTwo Exchange Migration.

Migracja w dwóch krokach – wady i zagrożenia

Konieczność pośredniej instalacji Exchange 2010, tylko po to aby przenieść się na Exchange 2013 dla wielu administratorów serwerowych oznacza niepotrzebną dodatkową pracę oraz zwiększony nakład czasu potrzebny do przeprowadzenia całej migracji. Dodatkowo, scenariusz ten zwiększa ryzyko popełnienia błędów a także tego, że napotkamy dodatkowe nieprzewidziane problemy techniczne.

Migracja do Exchange 2013 w dwóch krokach

Należy również pamiętać, że ścieżka ta uwzględniać musi zaangażowanie dodatkowych zasobów takich jak hardware, lub dodatkowe maszyny wirtualne, na których umieścimy tymczasowo Exchange 2010. Patrząc na wszystkie te niedogodności, w wielu firmach, dwukrokowa migracja może okazać się czymś, czego administratorzy serwerów będą próbowali uniknąć.

Migracja skrzynek pomiędzy lasami – export/import PST

Skoro migracja z Exchange 2003 do 2013 wewnątrz lasu jest skomplikowana i wymaga pośredniej instalacji Exchange 2010, jako alternatywa pozostaje migracja „cross-forest”. Ścieżka ta uwzględnia umieszczenie docelowego serwera Exchange 2013 poza lasem, w którym zainstalowany jest Exchange 2003, migrację, a następnie przełączenie całego ruchu poczty elektronicznej na nowy system. Czy można to zrobić natywnie? Nie do końca.

Eksport / import pliku PST

O ile narzędzie Active Directory Migration Tool (ADMT) pozwoli nam zmigrować konta użytkowników do nowego Active Directory, ze skrzynkami pocztowymi na Exchange 2003 nie pójdzie nam już tak łatwo. W mniejszych organizacjach można się pokusić o manualny export/import plików PST jednak to rozwiązanie niesie ze sobą cały szereg niedogodności.

Pomijając oczywistą uciążliwość manualnego przeprowadzenia takiej operacji na większej ilości skrzynek, musimy mieć na uwadze problem z atrybutami LegacyExchangeDN, które zaraz po zaimportowaniu danych do nowego środowiska będą musiały być odtworzone, jako adres proxy dla każdej z nowo zaimportowanych skrzynek. W przeciwnym razie nasi użytkownicy mogą mieć trudności z użytkowaniem swojej poczty elektronicznej. Analogiczny problem w środowisku Exchange Online został opisany w tym artykule.

Dodawanie adresu proxy do skrzynki

Zewnętrzne narzędzie do migracji

Jako, że nie zanosi się, aby kwestia koegzystencji Exchange 2003 i 2013 uległa zmianie w najbliższym czasie, problem ten pozostanie podstawową bolączką każdej organizacji, która planuje migrację pomiędzy tymi platformami w tym roku. Biorąc pod uwagę wszystkie trudności wymienione wcześniej, migracja pomiędzy lasami pozostaje w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Jednak, aby przebiegła sprawnie należy rozważyć użycie zewnętrznego narzędzia do migracji skrzynek, takiego jak CodeTwo Exchange Migration. Wybranie takiej drogi pozwoli na:

 • Upgrade do Exchange 2013 bez konieczności wcześniejszej instalacji Exchange 2010 w środowisku
 • Przeniesienie kompletnych skrzynek użytkowników pomiędzy lasami Active Directory przy użyciu wygodnego narzędzia wyposażonego w graficzny interfejs użytkownika
 • Zapomnienie o ręcznym eksporcie i imporcie plików PST oraz problemie z atrybutem legacyExchangeDN

Wyeliminowanie powyższych trudności spowoduje redukcję kosztów, zasobów oraz czasu potrzebnego na przeprowadzenie całej operacji. Dodatkowo, obniży to również ryzyko jej niepowodzenia.

CodeTwo Exchange Migration – jak działa program?

CodeTwo Exchange Migration jest prostym w instalacji i konfiguracji narzędziem instalowanym na dowolnym komputerze z systemem operacyjnym Windows działającym w domenie serwera źródłowego. Warunkiem jest, aby został on zainstalowany na profilu użytkownika należącego do grupy Domain Admins. Zaletą tego narzędzia jest to, że jest ono w pełni zarządzane przez administratora serwera. W trakcie migracji nie jest wymagane udostępnianie danych jakimkolwiek zewnętrznym serwisom w chmurze, ani dawania dostępu do naszego środowiska zewnętrznym konsultantom, jak to ma często miejsce w przypadku konkurencyjnych rozwiązań.

CodeTwo Exchange Migration - main window

Sekwencja przeprowadzania migracji przy użyciu CodeTwo Exchange Migration jest bardzo prosta i składa się z następujących kroków:

 1. Połączenie się z serwerem źródłowym i wylistowanie skrzynek pocztowych.
 2. Połączenie się z docelowym serwerem Exchange 2013.
 3. Powiązanie skrzynek na serwerze z Exchange 2003 z ich odpowiednikami w organizacji Exchange 2013.
 4. Uruchomienie lub zaplanowanie automatycznego uruchomienia migracji danych.
 5. Sprawdzenie statusów, weryfikacja logów i zadania pomigracyjne.

W programie dostępnych jest kilka wygodnych funkcji, które usprawniają prowadzenie migracji. Przykładem takich opcji są wizardy połączeń. Pomagają one prawidłowo nawiązać połączenia z serwerami źródłowymi i docelowymi, a także weryfikują czy nasze środowisko jest gotowe do rozpoczęcia migrowania skrzynek, sugerując również możliwe ulepszenia.

Wizard połączenia z serwerem źródłowym

Połączenie z serwerem docelowym

CodeTwo Exchange Migration umożliwia jednoczesną migrację kilku skrzynek na raz. W przypadku dużej ilości użytkowników operację tą ułatwia dodatkowo funkcja Automatch, która pozwala automatycznie dopasować skrzynki na obydwu serwerach na podstawie atrybutów <Imię> <Nazwisko>.

Automatcher - automatyczne dopasowanie skrzynek

Migracja skrzynek za pomocą CodeTwo Exchange Migration nie wpływa bezpośrednio na dostępność usługi poczty dla użytkowników. Jednak przenoszenie dużej ilości danych, w tym dużych skrzynek pocztowych pomiędzy serwerami może mieć wpływ na ogólną wydajność sieci. Z tego powodu, wielu administratorów decyduje się na migrację przez weekend lub poza godzinami pracy użytkowników. W tym celu program CodeTwo Exchange Migration został wyposażony w narzędzie służące do planowania i automatycznego uruchamiania migracji. Pozwala ono zaplanować dni i godziny, w których automatycznie uruchamiane będzie kopiowanie danych.

Scheduler - planowanie okresów migracji skrzynek

Podsumowanie

Czas i ilość zaangażowanych zasobów jest jednym z kluczowych elementów w trakcie przeprowadzania każdej migracji danych. Idealny scenariusz zawsze zakłada szybkie i bezbolesne przeniesienie użytkowników i ich skrzynek z jednego serwera na drugi. Jednak bez odpowiednich narzędzi i dobrego rozeznania cały proces może dostarczyć wielu kłopotów, szczególnie w przypadku migracji z Exchange 2003 do wersji 2013. Jeżeli chcemy tego uniknąć, warto rozważyć użycie alternatywnych sposobów niż te natywne. Jedną z takich ścieżek będzie z pewnością migracja przy użyciu CodeTwo Exchange Migration.

Dla zainteresowanych jak program radzi sobie na żywo została udostępniona wersja trial krótka prezentacja wideo przedstawiająca proces migracji skrzynek z Exchange 2003 do Exchange 2013 przy użyciu CodeTwo Exchange Migration w scenariuszu cross-forest:

2 thoughts on “Bezpośrednia migracja z Exchange 2003 do Exchange 2013


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  *

  *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest CodeTwo sp. z o.o. sp. k.
  Dowiedz się więcej w naszej Polityce Prywatności.