Blog firmowy

Jak zainstalować moduł Powershell służący do zarządzania Office 365

Moduł Azure Powershell (pełna nazwa to: Azure Active Directory Module for Windows PowerShell) umożliwia zdalne zarządzanie organizacją Office 365 z poziomu konsoli tekstowej. Warto wspomnieć, że niektóre czynności konfiguracyjne w Office 365 mogą być wykonane tylko za pomocą komend znajdujących się w tym module. Dlatego też jego instalacja, zwłaszcza w organizacjach opartych o Office 365, staje się nieodzowna.

Wymagania instalacyjne

Moduł Azure Powershell może być zainstalowany w ramach następujących systemów operacyjnych:

Ponadto w systemie powinny być też zainstalowane poniższe komponenty:

Pakiety instalacyjne dla modułów Azure Powershell można pobrać dla obu wersji bitowości systemu korzystając z poniższych linków:

Instalacja i weryfikacja poprawności działania

W pierwszej kolejności należy zainstalować aplikację Microsoft Online Services Sign-in Assistant:

Następnie instalujemy moduł Azure Powershell:

 

 


Podczas instalacji na pulpicie utworzony zostanie skrót służący do uruchamiania modułu. W jego właściwościach, w zakładce Shortcut, widoczne jest pole Target: które zawiera poniższą komendę:

C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe -NoExit -Command "Import-Module MSOnline"

Uruchamia ona okno PowerShella oraz importuje moduł MSOnline. Oznacza to, że od teraz możemy go też włączyć uruchamiając zwykłą sesję PowerShell i importując odpowiedni moduł komendą:

Import-Module MSOnline

Innymi słowy moduł możemy uruchomić skrótem na pulpicie, utworzonym dla naszej wygody, jak i przy pomocy zwykłej komendy z poziomu sesji PowerShell.

Aby sprawdzić czy moduł zainstalował się poprawnie należy uruchomić go jedną z opisanych wyżej metod i wykonać próbę połączenia się z usługą Office 365 za pomocą komendy:

Connect-MsolService

W oknie Enter Credentials wpisz login i hasło konta administracyjnego Office 365. Pamiętaj że w tym przypadku login to adres email tego konta:

Po chwili powinien pojawić się znak zachęty. Jeśli w trakcie nawiązywania połączenia nie pojawią się błędy to znaczy, że moduł i połączenie do usługi Office 365 uruchomiły się poprawnie. Listę komend modułu Office 365 możemy uzyskać poleceniem:

Get-Command -Module MSOnline

Poprawność połączenia możemy też sprawdzić przy pomocy polecenia wyświetlającego listę wszystkich użytkowników skonfigurowanych w usłudze Office 365:

Get-MsolUser

Moduł Azure Powershell jest gotowy do użycia. Jest on bardzo przydatnym narzędziem, zwłaszcza gdy mamy dużo powtarzających się, rutynowych zadań administracyjnych w Office 365 czy Exchange 2013 – wykorzystując skrypty Powershella możemy je łatwo zautomatyzować.

Exit mobile version